Faqja Kryesore
Fotografi
DSCF0086.JPG
Destinacionet
Shqiperi
Hotele ne Shqiperi
Paketa ne Shqiperi
Agjensi Turistike
Menuja Kryesore
Faqja Kryesore
Galeria
Te Rejat
Na Kontaktoni
Reth Nesh
Adresa Interneti
Kerko
English
Harta e Faqes
Anketa
Po kerkoni informacion per nje:
 
Identifikimi

Keni harruar fjalėkalimin?
Informacion Turistik
Shiperia nje nga vendet me te mira per te vizituar ne 2014
Vlerėsimi i Pėrdoruesve: / 0
Shqiperi - Video
Gazeta Amerikane Nju Jork Tajms (New York Times) rendit Shqiperine ne vendin a katert ne listen e vendeve me te mira per te vizituar ne 2014. Adresa ne anglisht eshte ketu.
 
Shengjini, sa plazh i qete dhe i paster
Vlerėsimi i Pėrdoruesve: / 59
Shqiperi - Shkoder

Ja c'thote "kaltra" te Peshku pa Uje

Mbase ju kujtohem. Disa kohe me perpara kisha pyetur Peshkun nese ishte e mundur te shetisje Shqiperine me disa miq te huaj ne qetesi dhe pa probleme meqenese une vete kisha kohe pa ardhur. Dhe ja me ne fund u be nje jave qe sapo kemi arritur dhe me gjithe grupin u vendosem ne nje nga plazhet me te pastra (sic me kishin sugjeruar) ne Shqiperi, Shengjini.

Lexoni mė shumė...
 
Thethi - Udhetim ne Natyre
Vlerėsimi i Pėrdoruesve: / 74
Shqiperi - Video

Thethi eshte nje fshat i vogel nje nje zone te thelle malore. Fakti qe ka qene larg rrugeve kryesore ka ndihmuar ne ruajtjen a natyres. Thethi vizitohet nga pak turiste te huaj dhe megjithese ka ajer a pamje fantastike banoret e tij kane nje jete te veshtire.

Lexoni mė shumė...
 
Video Pushime ne Shqiperi
Vlerėsimi i Pėrdoruesve: / 48
Shqiperi - Paketa Turistike
 
Turistat e huaj ne Shqiperi
Vlerėsimi i Pėrdoruesve: / 16
Shqiperi - Paketa Turistike
A do te dish cfare lloj turistash vizitojne Shqiperine? Shume bukur, tani mund ta marresh vesh pa kerkuar shume. Kombet e Bashkuara kane sponsorizuar nje kerkim me te dhena interesante. Ne anketa jane pyetur vizore te ndryshem qe nuk jetojne ne Shqiperi ne moshe madhore.
Lexoni mė shumė...
 
Gjurmė tė sė shkuarės sėrish nė Korēė
Vlerėsimi i Pėrdoruesve: / 12
Shqiperi - Korce
Zbulohen dy punishte prehistorike tė prodhimeve artizanale nė gur tė veglave tė punės, janė zbuluar nga arkeologėt e ekipit shqiptaro-francez nė zonėn e Korēės, gjatė kėrkimeve arkeologjike tė pėrbashkėta nė terren, tė drejtuara nga prof. Petrika Lera pėr palėn shqiptare dhe prof. Gilles Tuchais nga ajo franceze.
Lexoni mė shumė...
 
Tirana Kulturore 21korrik
Vlerėsimi i Pėrdoruesve: / 6
Shqiperi - Tirana
Disa aktivitete ku mund te shkoni ne Tirane:
  • Ekspozitė Fotografike – “Hapėsira”
  • Ekspozitė e Fėmijėve Shqiptar dhe Kosovarė
  • Ekspozitė – Pejsazhe pėr Turizmin

Ne format PDF: Kliko ketu

 
Berati pjese e Trashėgimisė Botėrore
Vlerėsimi i Pėrdoruesve: / 19
Shqiperi - Berat
Qyteti i Beratit ėshtė pranuar nė UNESCO. Komisioni i UNESCO-s, me 21 vota pro, ka vendosur qė qyteti 2400-vjeēar tė bėhet pjesė e Trashėgimisė Botėrore.
Lexoni mė shumė...
 
Plazhet jane te pastra ne Shqiperi dhe pothuajse bosh
Vlerėsimi i Pėrdoruesve: / 28
Shqiperi - Paketa Turistike
Kurrė nuk e kisha menduar tė shkoja nė Shqipėri. Kush do ta bėnte pas shkrimeve jo shumė pozitive tė Paul Theroux. Ideja ime ishte vetėm njė javė me diell nė Korfuz. Por Korfuzi nuk ėshtė se mė ngjiti shumė, kushtu pas dy ditėsh dola nga hoteli dhe u nisa pėr nė port.
Lexoni mė shumė...
 
Berati, njė pjesė e Shqipėrisė sė ēuditshme plot sharm
Vlerėsimi i Pėrdoruesve: / 33
Paketa ne Shqiperi - Paketa disa ditore ne Shqiperi
Monumentet dhe statujat e dr. Djallit shqiptar, Enver Hoxha, ishte e kollajshme t’i hiqje qafe, po mė e vėshtirė ishte qė tė hiqje emrin e tij tė shkruar nė malet mbi qytete. Emri i despotit qė sundoi kėtė vend tė vogėl ėshtė i ngurtėsuar me acid nė malet pėrreth Beratit dhe me sa duket do tė jetė aty pėr shumė kohė. Janė kėto “ēudirat”, pėr tė cilat vendi mė i keqkuptuar i Evropės ėshtė shumė i njohur. Padyshim ėshtė njė vend i ēuditshėm, por ėshtė dhe vendi mė i leverdishėm, mė pak i globalizuar dhe tėrheqės i asaj qė po bėhet njėsh nė njė njėsi mė vete, siē ėshtė Evropa.
Lexoni mė shumė...
 
Vėnde pėr tu vizituar nė Tiranė
Vlerėsimi i Pėrdoruesve: / 29
Shqiperi - Tirana

Vendet turistike dhe historike me interes per tu vizituar ne Tirane :
* Kalaja e Petreles qe ndodhet ne jug te Tiranes dhe qe ka qene nen komanden e motres se Skenderbeut Mamica Kastrioti.
* Keshtjella e Bashtoves e ndertuar ne shekullin e 14te. Keshtjella ndodhet ne perendim te qytetit te Rrogozhines, 3-4 km ne veri te lumit Shkumbin dhe ka qene nen komanden e Venecianeve.

Lexoni mė shumė...
 
Shtate dite ne Sarande
Vlerėsimi i Pėrdoruesve: / 99
Paketa ne Shqiperi - Paketa disa ditore ne Shqiperi
Dita 1
Transferim nga aeroporti i Korfuzit per ne Sarande. Rregjistrimi ne hotel Butrinti.
Dreka do te jete ne nje restorant tradicional i njohur per peshkun e fresket te detit Jon.
Kohe e lire per te shkuar ne plazh.
Mbasdite vizite ne keshtjellen e Lekursit e cila eshte rinovuar dhe shnderruar ne nje pike turistike. Qe aty ka nje pamje shume te bukur te qytetit te Sarandes.
Darke
Lexoni mė shumė...
 
Udhetim ne Dajt
Vlerėsimi i Pėrdoruesve: / 62
Shqiperi - Tirana

Dajti Picture
Duke shkuar siper
Nqs shkoni ne Tirane nje nga vendet ku duhet shkuar eshte Dajti. Me perpara nuk ishte shume i preferuar sepse ishte larg por tani teleferiku zgjat afersisht 14 minuta dhe bileta vatje ardhje eshte 500 leke. Dajti eshte bere nje pike turistike mjaft e vizituar.

 

Per te shkuar deri te teleferiku mund te merrni nje taksi nga qendra, 500 – 600 leke ose mund te merrni autobuzin e Porcelanit. Ka pastaj furgon falas nga stacioni I Porcelanit te teleferiku por nuk e di se sa shpesh.

Lexoni mė shumė...
 
Shqiperia vendi i shqiponjave
Vlerėsimi i Pėrdoruesve: / 30
Paketa ne Shqiperi - Paketa disa ditore ne Shqiperi
Dita e pare
  • Mberritje ne Tirane
  • Takim me guiden tone dhe transferim ne hotelin Chateau Linza me 4 yje. Eshte 10 minuta nga qendra ne kembet e kodres se Linzes nga ku mund te shikohet e gjithe Tirana.
  • Rruges per ne hotel do tju tregojme vendet interesante te qytetit.
  • Rregjistrimi ne hotel
  • Darke dhe fjetje
  • Nqs kemi kohe (psh fluturimi juaj ishte ne mengjes ose dreke) vizite ne muzeun kombetar.
Lexoni mė shumė...
 
Vėnde pėr tu vizituar nė Shkodėr
Vlerėsimi i Pėrdoruesve: / 13
Shqiperi - Shkoder
Muzeu Historik i Shkodrės
Rruga “ Oso Kuka ‘ nr.12
Telefon: 355 22 43413
Oraret : 09.00 – 13.00. I mbyllur tė shtunave dhe tė djelave

Muzeu i Rozafės ( brenda kalasė)
Oraret : 09.00 – 19.00. I mbyllur tė djelave

Fototeka Marubi
Lagjia “ Vasil Shanto”, Rruga “ Muhamet Gjollesha”
Telefon : 355 22 43467
Oraret : 08.00 – 16.00. I mbyllur tė shtunave dhe tė djelave
 
Vendet qe mund te vizitoni ne Durres :
Vlerėsimi i Pėrdoruesve: / 35
Shqiperi - Durres

         

* Forumi Bizantin
* Kulla Veneciane qe eshte nje keshtjelle e vogel qe per momentin funksionon edhe si nje bar.

Muzeu Arkeologjik i Durrėsit
Lagjia 1. Bul “Taulantia’
Telefon:  355 52 22253. I mbyllur tė shtunave dhe tė djelave

Amfiteatri i Durrėsi
i hapur pėr publikun

Muzeu i Kulturės Popullore
Lagjia 1, Rruga “ Koloneli Tomson”
Telefon: 355 52 23150
Orari : 09.00 – 14.00 .  I mbyllur tė shtunave  dhe tė djelave.

 

Lexoni mė shumė...
 
Vėnde pėr tu vizituar nė Gjirokastėr
Vlerėsimi i Pėrdoruesve: / 16
Shqiperi - Gjirokaster
Muzeu i Armėve (brenda kalasė)
Telefon: 355 84 62460
Orari : 08.00 – 16.00. I mbyllur tė shtunave dhe tė djelave

Muzeu Etnografik
Lagjia ‘Palorto”
Telefon: 355 84 62460
Orari : 09.00 – 19.00 . I mbyllur tė hėnave dhe tė martave
Lexoni mė shumė...
 
© 2014 Shqiperi, Hotele, Paketa Turistike, Bileta dhe Informacion